I'm trying to cut our grocery bill - August came it at over $600 for two adults, and that doesn't even include several restaurant trips. This Friday I visited AppleTree and Aldi and came home with the following haul:
AppleTree
Item | Unit Cost | Cost |
---|---|---|
Packham Pear | .99/lb | 3.4 |
Black Plum | .99/lb | 1.71 |
Green Squash | .99/lb | 3.86 |
Nectarines | .99/lb | 3.69 |
Loose Beets | .79/lb | 3.17 |
Yam | .99/lb | 2.72 |
Lettuce | 1.99/lb | 1.19 |
Peppers | 1.59/lb | 6.03 |
Green Cabbage | .99/lb | 2.32 |
Fuji Apples | .99/lb | 4.18 |
Carrots | .69/lb | 1.08 |
Romain Lettuce | 1.79/lb | 1.2 |
Total | 34.55 |
Aldi
Item | Price Per Unit | Quantity | Price |
---|---|---|---|
Corned Beef Hash | 1.59 | 1 | 1.59 |
Frozen Peas | 0.95 | 2 | 1.9 |
Avocados | 0.89 | 4 | 3.56 |
33.9 oz Coffee | 5.49 | 1 | 5.49 |
Whole Chicken | 5.4 | 1 | 5.4 |
Flowers | 3.99 | 1 | 3.99 |
Eggs | 1.29 | 3 | 3.87 |
Gallon Whole Milk | 2.89 | 1 | 2.89 |
Subtotal | 28.69 | ||
Total with Tax | 29.04 |